« wróć...

SYSTEM WENTYLACYJNY W DOMU – JAK WPŁYWA NA NASZE ZDROWIE?

Wpływ wentylacji na nasze zdrowie

wplyw-wentylacji-na-zdrowie-blog-ekowent-1

W ostatnich latach coraz większą uwagę przy budowie domu, poświęca się już nie tylko kwestiom ogrzewania i bezpieczeństwa, ale także czystości powietrza. To właśnie jakość powietrza znajduje się wśród najważniejszych czynników, które mają wpływ na dobry klimat w domu. Pozostałe to niska temperatura, hałas, brak światła i wilgoć.


Od dawna wiadomo, że smog i inne zanieczyszczenia powodują choroby układu oddechowego i krążenia, mogą być przyczyną alergii czy astmy. Z roku na rok świadomość Polaków w tym temacie jest coraz większa, a co za tym idzie, szukają rozwiązań, które zapewnią im nie tylko komfort, ale zadbają także o ich zdrowie.  Nic więc dziwnego, że coraz więcej klientów firmy Ekowent interesuje się ofertą dobrze zaplanowanej i zamontowanej wentylacji w domu, która zapewni im świeże oraz pozbawione szkodliwych substancji powietrze.

Systemy wentylacyjne – oferta Ekowent

Na początek dobrze wyjaśnić z jakimi systemami wentylacyjnymi możemy się spotkać. W wielkim uproszczeniu możemy powiedzieć, że wentylacja dzieli się na:

  • grawitacyjną,
  • mechaniczną.
wplyw-wentylacji-na-zdrowie-blog-ekowent-2

Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną to standard w naszych domach. Taką wentylację ma każdy budynek, dom, mieszkanie i jest ona planowana na etapie projektu architektonicznego. Działa ona bez żadnych mechanicznych urządzeń wentylacyjnych, wyłącznie dzięki naturalnej sile wyporu spowodowanej różnicą temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Wentylacja budynku i usuwanie zużytego powietrza odbywa się poprzez kominy wentylacyjne, które są podstawowym elementem systemu wentylacji grawitacyjnej.

Skoro taka wentylacja jest standardem, nasuwa się pytanie, po co nam właściwie wentylacja mechaniczna? Przede wszystkim należy podkreślić, że wentylacja grawitacyjna jest mało wydajna, a co za tym idzie nie zapewni pełnego komfortu jego domownikom. Ponadto praktycznie nie możemy w żaden sposób kontrolować wymiany powietrza, poza przymykaniem kratek czy nawiewników. Jesteśmy więc uzależnieni od warunków atmosferycznych i temperatury powietrza na zewnątrz.

wplyw-wentylacji-na-zdrowie-blog-ekowent-3

Inaczej wygląda to w przypadku systemu wentylacji mechanicznej, która znajduje się w ofercie Ekowentu. W tym przypadku naturę zastępują urządzenia, a dokładniej mówiąc wentylatory. Taki typ wentylacji wymaga zasilania, więc trzeba liczyć się z kosztami takiego rozwiązania. Koszt eksploatacji może być więc minusem, plusem jest z pewnością pełna kontrola nad systemem, co z pewnością zwiększa jego funkcjonalność i daje przyjemny komfort użytkownikom.

Rozróżniamy trzy rodzaje wentylacji:

  • nawiewną
  • wywiewną
  • nawiewno-wywiewną.

Jak działają mechaniczne systemy wentylacji?

W wentylacji nawiewnej świeże powietrze jest wtłaczane do domu poprzez wentylatory, a zużyte wypychane na zewnątrz specjalnymi kanałami za pomocą stworzonego w ten sposób nadciśnienia. W wariancie wywiewnym wentylator usuwa zużyte powietrze na zewnątrz, a powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz za pomocą nawiewników. W wentylacji nawiewno-wywiewnej zarówno czerpanie, jak i usuwanie powietrza wymuszane jest przez wentylatory.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – propozycja firmy Ekowent

Osobnym tematem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja), na którą coraz częściej decydują się budujący domy jednorodzinne.  System opiera się na centrali wentylacyjnej, wyposażonej w wymiennik ciepła, zwany właśnie rekuperatorem. Dzięki rekuperacji do pomieszczeń dociera powietrze już wstępnie podgrzane i to bez dostarczania dodatkowej energii. Trzeba jednak zauważyć, że rekuperacja jest instalacją kosztowną, do ceny urządzenia – rekuperatora, należy doliczyć koszt kanałów wentylacyjnych, nie tylko wywiewnych, ale i nawiewnych, czerpni i wyrzutni powietrza oraz anemostatów i kratek. Konieczna jest również dodatkowa instalacja zasilająca nagrzewnice, które mogą być elektryczne lub wodne.

 

Już wkrótce więcej o rekuperacji na naszym blogu Ekowent.

Poprawny montaż wentylacji
wplyw-wentylacji-na-zdrowie-blog-ekowent-5

Firma Ekowent świadczy usługi z zakresu projektowania, produkcji i montażu instalacji wentylacyjnych już blisko 30 lat.  Oferowane przez Ekowent systemy wentylacji i rekuperacji spełniają wysokie standardy jakościowe, w niczym nie ustępując normom europejskim i światowym. Doświadczenie firmy pozwala wskazać, jak prawidłowo zamontować urządzenia wentylacyjne i jakich błędów nie popełniać.


Ogólna zasada rozprowadzenia instalacji mówi, że powinniśmy dostarczać powietrze do pomieszczeń „czystych” (pokoje, sypialnie, salon), a usuwać z pomieszczeń „brudnych” (kuchnia, łazienka, pralnia). Anemostaty umieszczamy jak najdalej od drzwi, które należy jednocześnie podciąć lub zastosować kratki wentylacyjne, aby umożliwić przepływ powietrza w przypadku ich zamknięcia.


Centralę najlepiej zlokalizować w kotłowni, garażu lub na poddaszu, a czerpnia powietrza powinna być zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi i działaniem wiatru oraz powinna być zlokalizowana w sposób umożliwiający pobieranie w danych warunkach jak najczystszego i – w okresie letnim – najchłodniejszego powietrza.


Przy projektowaniu wentylacji mechanicznej należy wziąć pod uwagę kubaturę domu, liczbę mieszkańców i wiele innych parametrów.

Profesjonalne usługi serwisowe wentylacji - Ekowent

Co wchodzi w zakres serwisu wentylacji w Ekowencie:

  • przegląd i konserwacja central wentylacyjnych, wentylatorów i innych urządzeń wchodzących w skład systemu;
  • wymiana filtrów w centrali wentylacyjnej;
  • ocena stanu zanieczyszczenia kanałów poprzez zdemontowanie klap rewizyjnych;
  • dezynfekcja oraz odgrzybianie kanałów wentylacyjnych oraz innych elementów wentylacji.

 

Zamów serwis wentylacji już dziś!